• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Andız Ağacı
ANDIZ AĞACI

Andız oldukça güzel bir ağaçtır ve şifalı bitkiler içinde sayılmaktadır. İnsanlar uzun yıllar boyunca bu ağaçtan oldukça fazla faydalanmışlardır.

Andız ağacı Doğu Akdeniz bölgesinde, güney Yunanistan, güney Türkiye, Batı Suriye ve Lübnan’da dağılım gösterir. Andızlar karstik arazilerde yetişmektedir. 900-1200 rakımları arasında çokça görülür. Ardıç, meşe, kızılçam, sedirle birlikte bulunur.

Ülkemizde en çok Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan’da yayılıma gösterirler. Ortalama 10-15 en fazla 40 m boyunda koni biçimli uzun ardıç türüdür. Gövde 1–2 m kalınlığındadır. Erkek ve dişi ağaçları ayrı olan iki evcikli (dioik) bitkidir. Önce yeşil sonra esmer renkli olan kozalak küremsi ve 20–25 mm çapında yapraklar iğne biçimindedir, uçları batıcıdır, yaprakların üst yüzeyinde stoma çizgisi vardır, koyu yeşil görünüm verirler. Sık yapraklı olması dolayısıyla yağmur tanelerinin toprağa sızmasını sağlarlar.

Türkçede andız ya da andız ağacı adıyla yaygındır. Ardıç türünden olduğunu vurgulamak için bazen andız ardıcı dendiği de olur. Kazdağı göknarı için andız çamı adı kullanılır. Papatyagiller familyasından otsu bitki türüne ise andız otu adı verilir.

Andız Ağacı Kullanımı

Andız ağacının şifalı kullanımı şöyledir, meyveleri kaynatılıp pekmezi çıkarılarak yenir. Kaynatılıp hoşafı ve kompostosu yapılır. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülür. Lapası romatizmalı yerlere sarılır. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Kökleri yakılıp katranı elde edilir, harici kaşıntı, yara ve egzamaya kullanılır.

Dal ve yaprakları kaynatılarak, buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılır. Kozalakları kaynatılıp içilirse öksürüğü keser. Kaynattıktan sonra üzerine bal katıp, tuz atılırsa balgam söktürür. Safra ve balgam söktürmeye, kansere, idrar arttırmaya, öksürüğe, soğuk algınlığına, gribe, göğsü yumuşatmaya, vücuda dirilik vermeye, bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, baş ağrılarına, adet zorluğuna, karaciğer ve akciğer hastalıklarına, kalp-damar açmaya, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücuttaki toksinlere, harici egzama ve yaralara iyi gelir.

Andız Pekmezi

Meyveleri kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir. Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Andız ya da enek pekmezi nefes darlığına ve basura iyi gelir.

Andızın Faydaları

Andızın faydalarını saymak gerekirse

Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizliklerine yardımcı olur
Migrenden kaynaklanan yarım baş ağrılarına karşı etkilidir.
Romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları için kullanılır
Altını ıslatan çocuklar içinde kullanılmaktadır.
Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz